Test: nepremokavé ponožky DEXSHELL – dlhodobé zhodnotenie

Nepremokavé ponožky a rukavice DexShell už v našom enduro tíme nosíme bez mála štyri roky. Za ten čas sme ich otestovali natoľko, že sme ich zaradili aj do našej stálej výbavy.

dexshell_fullgas.sk_0004

 

Úplne prvý test bol len obyčajná skúška vodoodolnosti v bytových podmienkach. Nepremokavé ponožky nesklamali, tak bol na rade test ohňom. Vlastne skôr ľadom. Testoval som ich vtedy pri teplote vzduchu tesne nad nulou a teplota vody bola 1,2 stupňa. Keď sa nám neskôr počasie zlepšilo a teplota klesla k -10, test sme opakovali a ponožky stále nesklamali.

dexshell_fullgas.sk_0006

Prvý ostrý test, jeho priebeh a výsledok rozhodol o tom, že si tieto ponožky našli pevnú pozíciu v našej moto výbave. Ponožky nielenže neprepúšťajú vodu, ale popri tom aj udržujú dostatočný tepelný komfort. V chladných a niekedy aj mrazivých výjazdoch sú na nezaplatenie. To je bez debaty. Viem, že pre niekoho nie je ani toto dostatočný dôvod na to, aby uveril, čo tieto ponožky zvládnu. Ale ja som spokojný.

dexshell_fullgas.sk_0002

Nepremokavé ponožky majú od prvého testu za sebou ozaj čo-to odjazdené a treba povedať, že som ich začal nosiť na terénnu motorku v podstate stále. Či už som vedel alebo nevedel, že pôjdem cez vodu. Nosím ich v podstate aj preto, lebo sa mi začali do MX čižiem zdať pohodlnejšie ako bežné ponožky. Merino vnútorná strana je dosť príjemná a dokáže celkom dobre pobrať pot a jeho hrúbka zabezpečuje aj určitú ochranu pred odretím od chráničov. Na nohy ich nedávam vyslovene len v horúcich dňoch. Zato v chladnom a mrazivom počasí sú jasná voľba.

dexshell_fullgas.sk_0001

Údržba je síce jednoduchá, ale dá sa s ňou koniec koncov aj dosť pokaziť. Ak sa totiž ponožky neperú, ako píše výrobca, t.j. pod 40 stupňov a najlepšie ručne, neagresívnymi prostriedkami, môžete si veľmi rýchlo funkciu nepremokavosti zničiť. To sa týka aj sušenia. Najlepšie je ich obrátiť naruby a nechať len tak na vzduchu odtiecť hore prstami. Nedávať na zdroj tepla a podobne. (návod na údržbu)

V podstate ak sa dodržia tieto dve jednoduché podmienky, ponožky musia slúžiť dostatočne dlho nato, aby človeka utvrdili v tom, že prvotná investícia 46€ nebola vôbec vyhodená do vzduchu. Mne vydržali niečo vyše štyroch rokov intenzívneho nosenia a nemenej častého prania. Už ale začínajú na priehlavku, kde sa ohýba chodidlo, mierne prepúšťať. Ak to teda prepočítam, tak som dal ročne za ponožky vlastne 10€. To nie je, myslím, vôbec zlé.

Kompletnú ponuku nepremokavých ponožiek nájdete na: www.nepremokave.sk