Ako vybrať nepremokavé ponožky?

Nepremokavé ponožky DexShell sú výborným pomocníkom pre všetky outdoorové aktivity vo všetkých poveternostných podmienkach. Sú dostupné v širokej škále vzorov a strihov. Tieto nepremokavé a zároveň priedušné ponožky poskytujú vysokú úroveň komfortu a ochrany pri všetkých náročných outdoorových aktivitách ako napríklad cyklistika, rôzne vodné športy, nordic walking, poľovníctvo, rybolov, motocyklistika a ďalšie. Použité patentované technológie a látky ako Porelle membrána či Coolmax v ponožkách DexShell poskytujú nie len tepelnú ochranu a ochranu pred vetrom, no zároveň i nepremokavosť, výbornú odolnosť a nízku hmotnosť.

V čom sú všetky ponožky rovnaké?

V konštrukcii – všetky ponožky majú 3 vrstvy. Nepremokavá membrána je vložená (nalaminovaná) medzi vonkajšiu vrstvu a vnútornú vrstvu, ktorá ju chráni. Jedná sa o značkovú hydrofilnú membránu Porelle® s vodným stĺpcom cez 10 000 mm a priedušnosťou cez 15 000 g/m2/24 h. Vonkajšiu vrstvu tvorí predovšetkým kombinácia syntetických vláken (najčastejšie polyester, polyamid), ktoré majú dobrú odolnosť proti oderu a rýchlo schnú.

V čom sa líšia?

Najdôležitejšie rozdiely sú predovšetkým dĺžka ponožiek, konštrukčné detaily, hrúbka a materiál vnútornej vrstvy.

DĹŽKA

Nepremokavé ponožky sú v ponuke v piatich dĺžkach. Tie najkratšie majú približne rovnakú dĺžku ako bežné ponožky, na ktoré sme zvyknutí. U nižších ponožiek by za určitých podmienok mohla natiecť voda zhora a samotné nepremokavé ponožky by stratili zmysel, preto aj tie najkratšie sú relatívne vysoké.

Vždy je vhodné vybrať si ponožky tak, aby o niekoľko centimetrov presahovali cez vaše topánky.

  1. Nad členok
  2. Vysoko nad členok
  3. Do polovice lýtok
  4. Podkolienky

Ak máte nadpriemerne svalnaté lýtko a vyložene nepotrebujete vysoké ponožky, zvoľte radšej kratšie modely (1, 2 či 3). Tu totiž hrozí, že vás ponožky budú na lýtku škrtiť alebo eště horšie, vôbec ich cez lýtko nenatiahnete. Aj napriek tomu, že je membrána pružná, má svoje limity.

MATERIÁL A HRÚBKA VNÚTORNEJ VRSTVY

Hrúbku ponožiek by ste mali voliť nielen z pohľadu sezóny, ale aj aktivity. Je veľký rozdiel, či plánujete ponožky používať na fyzicky náročnú aktivitu (beh) alebo niečo statické (fotografovanie, lov).

Pre hodnotenie toho, ako sú ponožky teplé, vytvoril DexShell tepelnú stupnicu. Každý model je označený číslom od 1 do 5 (5/5 – najteplejšie). Nezabudnite, že aj tie najtenšie ponožky (1/5) sú hrubšie a teplejšie než bežné ponožky. Predsa len majú 3 vrstvy.

Najtenšie nepremokavé ponožky (1/5) budú mať pochopiteľne menšiu životnosť než hrubé. Membrána je tu chránená tenším materiálom, ktorý sa časom a opakovaným používaním môže ošúpať. Preto najtenšie ponožky nebudú úplne ideálne na beh, kde dochádza k pomerne veľkému treniu a odieraniu. Dobre poslúžia napríklad na bicykel do tretier, ktoré má väčšina jazdcov skôr tesnejšie a hrubší model by do nich nevošiel, alebo ako krizové riešenie premočenej obuvi na trekoch v teplejších podmienkach.

Vnútorná vrstva ponožiek je najčastejšie tvorená z týchto materiálov:

Coolmax® je ochranná známka a obchodný názov pre sériu vlhkosť odvádzajúcich technických tkanín vyvinutých v roku 1986. Coolmax je syntetický materiál s pridanými iontami striebra. Skvelo odolává mnohým typom baktérií a mikroogranizmom, preto sa najčastejšie používá tam, kde sa im dobre darí - v ponožkách, v spodnom prádle a pod. Materiál dobre odvádza pot, aktívne chladí používateľa a rýchlo schne. Výrobky sú použiteľné celoročne na športové aktivity, bežné nosenie a oddych, ako prvá vrstva v zime, alebo jediná vrstva v lete.

Merino vlna je omnoho jemnejšia než tradičná vlna. Vyniká hrejivosťou, prirodzenou antibakteriálnou funkciou, priedušnosťou a schopnosťou odvádzať pot. Je tvorená priedušnými, komplexnými proteinovými vláknami, ktoré sa ľahko prispôsobia veľkým teplotným rozdielom – v lete chladia, v zime hrejú a vďaka keratínovému základu neabsorbujú telesné pachy a nezapáchajú ani po opakovanom prepotení. Každé vlákno môže absorbovať viac ako 1/3 svojej vlastnej váhy bez pocitu navlhnutého alebo mokrého dotyku. Merino vlna je jemná a šetrná k ľudskej pokožke.

Bambusové vlákno je materiál známy svojou skvelou jemnosťou, antistatickými vlastnosťami a šetrnosťou k ľudskej koži. Dobre odvádza vlhkosť a je antibakteriálny. Vďaka konštrukcii dutých vláken sa dobre prispôsobuje rozdielnym teplotám. Je 100% biologicky rozložiteľný.

Drirelease® vlnaDrirealease® vlna je kombináciou merino vlny a syntetických vláken. Z oboch si odnáša tie najlepšie vlastnosti. Poskytuje dobrú hrejivosť a je príjemná na dotyk, zároveň skvelo odvádza pot, je odolná a rychloschnúca.

Nylon je syntetický, vláknitý materiál, ktorý je známy svojou vysokou pevnosťou v ťahu, odolnosťou proti oderu a chemickou stabilitou. Jedná sa o veľmi pružné vlákna, ktoré sa používajú pri výrobe oblečenia najmä preto, že sú ľahké a hrejivé.